Contact us in messengers or by phone.

whatsapp telegram viber phone email
+79214188555

Business negotiations

Частный детектив. Владивосток.

Зарегистрированный
Joined
Jun 24, 2010
Messages
311
Reaction score
9
Points
38
Age
50
Location
Владивосток. 8 914 791 41 32
Детективное агентство ИКС-Инфо. Кривой Рог. said:
Янэк said:
Thank you very much for responding!
Sorry, I didn’t understand how the forum works, so I’ll ask you to orient me.
My business in the Dnipropetrovsk region., Ukraine. Estimated partners are closer to Japan, by the sea. Who should I contact (closer) to meet and consult for?
Yours faithfully

If you want, you can call me.

If I don’t confuse anything in geography, I get closer to Japan ... :)
 
Original message
Детективное агентство ИКС-Инфо. Кривой Рог. said:
Янэк said:
Спасибо большое за то, что откликнулись!
Извините я совсем не разобрался как работает форум, поэтому попрошу меня сориентировать.
Мой бизнес в Днепропетровской обл., Украина. Предполагаемые партнеры находятся ближе к Японии, у моря. С кем мне лучше (ближе)связаться и встретиться для консультаций?
С уважением

Если есть желание - можете позвонить мне.

Если я ничего не путаю в географии, ближе к Японии получаюсь я... :)
Joined
Nov 17, 2010
Messages
1,428
Reaction score
7
Points
38
Age
61
Частный детектив. Владивосток. said:
Детективное агентство ИКС-Инфо. Кривой Рог. said:
Янэк said:
Thank you very much for responding!
Sorry, I didn’t understand how the forum works, so I’ll ask you to orient me.
My business in the Dnipropetrovsk region., Ukraine. Estimated partners are closer to Japan, by the sea. Who should I contact (closer) to meet and consult for?
Yours faithfully

If you want, you can call me.

If I don’t confuse anything in geography, I get closer to Japan ... :)
He even has an eye incision almost: lol: similar.
 
Original message
Частный детектив. Владивосток. said:
Детективное агентство ИКС-Инфо. Кривой Рог. said:
Янэк said:
Спасибо большое за то, что откликнулись!
Извините я совсем не разобрался как работает форум, поэтому попрошу меня сориентировать.
Мой бизнес в Днепропетровской обл., Украина. Предполагаемые партнеры находятся ближе к Японии, у моря. С кем мне лучше (ближе)связаться и встретиться для консультаций?
С уважением

Если есть желание - можете позвонить мне.

Если я ничего не путаю в географии, ближе к Японии получаюсь я... :)
У него даже разрез глаз почти :lol: похож.

частный детектив Хмельницкий

Зарегистрированный
Joined
Mar 21, 2010
Messages
446
Reaction score
9
Points
36
Age
60
Location
Украина
Website
iapd.info
Янэк said:
Hello!
I have a small young business. There is no finance for the maintenance of the security service yet.
Now negotiations are planned on a joint business. So far, everything is at the stage of an agreement of intent, but I'm not sure about the counterparty. Tell me, please, what I need to know and do so as not to get into trouble.
I will be grateful.
Regards, Yang

Does uncertainty have any roots? Is there something for suspicion?
 
Original message
Янэк said:
Здравствуйте!
У меня небольшой молодой бизнес. Финансов на содержание службы безопасности пока нет.
Сейчас намечаются переговоры о совместном деле. Пока все на стадии соглашения о намерениях, но я не уверен в контрагенте. Подскажите, пожалуйста, что мне нужно знать и сделать чтобы не попасть "впросак".
Буду признателен.
С уважением, Ян

Неуверенность имеет какие-то корни? Есть что-то для подозрений?

частный детектив Хмельницкий

Зарегистрированный
Joined
Mar 21, 2010
Messages
446
Reaction score
9
Points
36
Age
60
Location
Украина
Website
iapd.info
Let me advise you: as a partner in Russia, it is best to work with our colleague who is closest to him (this is Vadim Portnoy, Vladivostok, he answered in this thread), and closest to you is Roman Khudyakov (Krivoy Rog), it will help, from the point of view of Ukrainian legislation, not to "break firewood" in foreign economic activity.
 
Original message
Позволю себе посоветовать: по партнёру в России лучше всего работать нашему коллеге, который ближе всего к нему (это Вадим Портной, г. Владивосток, он ответил в этой ветке), а ближе всего к Вам- Роман Худяков (г. Кривой Рог), он поможет с точки зрения законодательства Украины не "наломать дров" в ВЭД.

abbat

Зарегистрированный
Joined
Jan 7, 2011
Messages
111
Reaction score
0
Points
16
Детективное агентство. Хмельницкая группа розыска. said:
Янэк said:
Hello!
I have a small young business. There is no finance for the maintenance of the security service yet.
Now negotiations are planned on a joint business. So far, everything is at the stage of an agreement of intent, but I'm not sure about the counterparty. Tell me, please, what I need to know and do so as not to get into trouble.
I will be grateful.
Regards, Yang

Does uncertainty have any roots? Is there something for suspicion?

Yes you are right. Sorry, I don’t know how to contact you, so it’s just you!
I was advised of my alleged partners by a person whom I do not completely trust.
He did not do anything to me, but the soul is restless. We have interests intersecting in some matters. And personally, I, in his place, would not transfer, even to a friend, such a promising business. Do not think badly of me, they say they help you, but you still doubt it!
But this is business, and in business, man is not "friend" to man.
If my doubts are groundless, I will only be happy!
I don’t feel like being a “sucker,” get me right !!!
Regards, Yang
 
Original message
Детективное агентство. Хмельницкая группа розыска. said:
Янэк said:
Здравствуйте!
У меня небольшой молодой бизнес. Финансов на содержание службы безопасности пока нет.
Сейчас намечаются переговоры о совместном деле. Пока все на стадии соглашения о намерениях, но я не уверен в контрагенте. Подскажите, пожалуйста, что мне нужно знать и сделать чтобы не попасть "впросак".
Буду признателен.
С уважением, Ян

Неуверенность имеет какие-то корни? Есть что-то для подозрений?

Да Вы правы. Извините, я не знаю как к Вам обращаться, поэтому просто на Вы!
Мне моих предполагаемых партнеров посоветовал человек, которому я не совсем доверяю.
Ничего такого он мне не сделал, но душа неспокойна. У нас с ним в некоторых вопросах пересекаются интересы. И лично я бы, на его месте, не стал бы передавать, пусть даже знакомому, такое перспективное дело. Не подумайте обо мне плохо, мол тебе помогают, а ты еще и сомневаешься!
Но это бизнес, а в бизнесе человек человеку "не друг".
Если мои сомнения беспочвенны, я буду только рад!
Не хочется быть "ЛОХОМ", поймите меня правильно!!!
С уважением, Ян

частный детектив Хмельницкий

Зарегистрированный
Joined
Mar 21, 2010
Messages
446
Reaction score
9
Points
36
Age
60
Location
Украина
Website
iapd.info
Янэк said:
Does uncertainty have any roots? Is there something for suspicion?
Yes you are right. Sorry, I don’t know how to contact you, so it’s just you!
I was advised of my alleged partners by a person whom I do not completely trust.
He did not do anything to me, but the soul is restless. We have interests intersecting in some matters. And personally, I, in his place, would not transfer, even to a friend, such a promising business. Do not think badly of me, they say they help you, but you still doubt it!
But this is business, and in business, man is not "friend" to man.
If my doubts are groundless, I will only be happy!
I don’t feel like being a “sucker,” get me right !!!
Regards, Yang [/quote]

Yang, my name is Igor. Doubts are not groundless. Recently, a colleague from Novosibirsk faced a similar “beginning”, where a person got serious problems without knowing the final counterparty. I already told you who you can Dare to contact to study your prospects. For my part, absolutely not touching on the possible practical work of Vladivostok and Krivoy Rog, I can give all possible advice on organizing and conducting foreign economic transactions with Russian partners from my many years of experience. Any advice on this topic is free. If you decide, you can write me an email. mail in essence of future contracts, but WITHOUT a specific indication of the amounts, coordinates of your contractors and other similar details. If I can, I will help. Sincerely, Igor.
 
Original message
Янэк said:
Неуверенность имеет какие-то корни? Есть что-то для подозрений?
Да Вы правы. Извините, я не знаю как к Вам обращаться, поэтому просто на Вы!
Мне моих предполагаемых партнеров посоветовал человек, которому я не совсем доверяю.
Ничего такого он мне не сделал, но душа неспокойна. У нас с ним в некоторых вопросах пересекаются интересы. И лично я бы, на его месте, не стал бы передавать, пусть даже знакомому, такое перспективное дело. Не подумайте обо мне плохо, мол тебе помогают, а ты еще и сомневаешься!
Но это бизнес, а в бизнесе человек человеку "не друг".
Если мои сомнения беспочвенны, я буду только рад!
Не хочется быть "ЛОХОМ", поймите меня правильно!!!
С уважением, Ян[/quote]

Ян, меня зовут Игорь. Сомнения не беспочвенны. Недавно мы с коллегой из Новосибирска сталкивались с подобным "началом", где не зная конечного контрагента человек получил серьёзные проблемы. Я уже сказал Вам к кому можно СМЕЛО обратиться по изучению Ваших перспектив. Со своей стороны, абсолютно не касаясь возможной практической работы Владивостока и Кривого Рога, могу дать посильную консультацию по организации и ведению внешнеэкономических сделок с российскими партнёрами из своего многолетнего опыта. Любые консультации на эту тему- бесплатны. Если решите- можете мне написать на эл. почту по сути будущих контрактов, но БЕЗ конкретного указания сумм, координат Ваших контрагентов и иных подобных подробностей. Если смогу- помогу. С уважением Игорь.

abbat

Зарегистрированный
Joined
Jan 7, 2011
Messages
111
Reaction score
0
Points
16
Igor!
I will write to you and appeal to your comrades. I will be glad if you dispel my doubts.
I do not want to make mistakes in people. Thank you for not ignoring my request.
Regards, Jan
 
Original message
Игорь!
Я напишу Вам и обращусь к Вашим товарищам. Буду рад, если Вы рассеете мои сомнения.
Не хочется ошибаться в людях. Спасибо за то, что не оставили мою просьбу без внимания.
С уважением, Ян.

Частный детектив. Владивосток.

Зарегистрированный
Joined
Jun 24, 2010
Messages
311
Reaction score
9
Points
38
Age
50
Location
Владивосток. 8 914 791 41 32
Yang, good day! Do you have a question specifically for Vladivostok? That is, the potential counterparty is located in Vladivostok?
 
Original message
Ян, доброго времени суток ! У Вас вопрос возникает именно по Владивостоку ? Т.е., потенциальный контрагент находится во Владивостоке ?

Частный детектив. Владивосток.

Зарегистрированный
Joined
Jun 24, 2010
Messages
311
Reaction score
9
Points
38
Age
50
Location
Владивосток. 8 914 791 41 32
Детективное агентство. Санкт-Петербург. Аргус. said:
And where is the middle between Vladivostok and Krivoy Rog? :?:

Nizhny Novgorod ! :)
 
Original message
Детективное агентство. Санкт-Петербург. Аргус. said:
А где середина между Владивостоком и Кривым Рогом? :?:

Нижний Новгород ! :)